Osobní bankrot

Dostali jste se do dluhové pasti a nevíte, jak se z ní dostat? Dluhy vám přerůstají přes hlavu a už nevíte, kde brát na zaplacení všech pohledávek a účtů? Už nevíte jak dál? Řešením pro vás může být osobní bankrot - šance jak se dostat z dluhů. Insolvenční zákon umožňuje dlužníkům řešit své dluhové problémy formou oddlužení.

Co je to osobní bankrot?

Osobní bankrot neboli oddlužení je způsob, jak se dotyčný dlužník může zbavit veškerých svých dluhů, které již splácet nemůže. Osobní bankrot se řídí dle insolvenčního zákona, který je platný od 1.1.2008. Pro jeho schválení je potřeba splnit několik podmínek. Více informací najdete v naší sekci podmínky pro osobní bankrot.

Osobní bankrot využívají pouze lidé, kteří se dostali do dluhové pasti a chtějí špatnou finanční situaci řešit, zbavit se tak všech dluhů a zastavit neustálé narůstání úroků na úkor toho, že po dobu 5 let budou muset využít pouze s nezabavitelným minimem.

Kdo může o oddlužení fyzické osoby žádat:

  • občan starší 18 let

  • s trvalým bydlištěm v ČR

  • čistým trestním rejstříkem

  • a pravidelným měsíční příjmem - plat, důchod, renta

Oddlužení fyzické osoby se netýká podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných, protože jejich dluhy pocházejí z podnikatelské činnosti. To platí i pro dluhy, které máte u státu, tedy u finančního úřadu, zdravotní pojišťovny nebo správy sociálního zabezpečení.

Osobní bankrot má umožnit dlužníkovi „začít od nuly“ a zbavit se všech dluhů, aby se mohl vrátit do aktivního života a zároveň ho motivuje ke splácení svého dluhu vůči věřitelům. Navíc oddlužení snižuje náklady na veřejný rozpočet, který by jinak musel financovat ty, kteří se ocitli v sociální krizi.

Oddlužení pro podnikatele

Nově od začátku roku 2014 mohou vyhlásit osobní bankrot také podnikatelé, kteří nepodnikají a jejich dluhy nevznikly z jejich podnikatelské činnosti. Stejně jako fyzické osoby však musí splnit určité podmínky pro jeho povolení. Více informací o oddlužení OSVČ se můžete dočíst v sekci oddlužení OSVČ.

Náležitosti návrhu na povolení oddlužení

Návrh na povolení oddlužení fyzických osob podává vždy dlužník společně s insolvenčním návrhem. Návrh na vyhlášení osobního bankrotu nemůže za dlužníka podat nikdo jiný. Od podání návrhu běží 30denní lhůta, kdy o rozhodnutí bude informován soudem. Návrh na povolení oddlužení se podává na předepsaném formuláři, který dlužník naleznete na stránkách Ministerstva spravedlnosti.

Proč využít osobního bankrotu?

Osobní bankrot a exekuce jsou dvě možnosti, jak se zbavit dluhů. Oproti exekuci nabízí oddlužení jisté výhody, které výrazně zlepší následné výchozí pozice dlužníka. Jeho cílem je umožnit dlužníkovi nový ekonomický start, ale také nové sociální postavení.

Exekutor nesmí v průběhu bankrotu srážet mzdu a zabavovat majetek.

Díky osobnímu bankrotu bude dlužník po 5 letech od zbytku dluhu osvobozen.

Dlužník si může požádat o vyšší životní minimum, je mu ponecháno vybavení domácnosti (zejména děti bankrotem rodičů netrpí, na rozdíl od exekucí). Doba splácení je 5 let, exekuce bývají pro mnoho dlužníků na doživotí.

Kalkulačka pro výpočet

Přemýšlíte nad vyhlášením osobního bankrotu? Pak navštivte sekci osobní bankrot kalkulačka a zjistěte, zda splňujete podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu.

Zašlete nám poptávku

Máte více dotazů k vymáhání pohledávek? Kontaktujte nás prosím.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů

Prosím vyplňte všechny položky, budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz, stížnost, otázku. Děkujeme.

Vytvořilo internetové studio:tvorba www stránek

© Všechna práva vyhrazena OBCHOD S DLUHY - vymáhání dluhů, vymáhání pohledávek